Sportska masaža kao dio terapije kod ozljede mišića-1.dio

Sportska masaža je termin koji se upotrebljava i za masažu osoba koje nisu profesionalni sportaši. Primjenjuje se kod svih osoba potencijalno izloženih jačim fizičkim naprezanjima.
Sportaši učestalije koriste tretman sportske masaže iz ovih razloga:
– sklonost češćim ozljedama mekih tkiva
– sindromi prenaprezanja
– sportske ozljede (distenzija / laceracija / rupture mišića)
– umorni i bolni mišići
– posturalni disbalans
Sportska masaža kao terapija nakon ozljede mišića
ne primjenjuje se u ranim fazama liječenja ozljeda mišića, već tek po naputku liječnika, u kasnijoj fazi. Osnovna zadaća masaže bilo bi postizanje potpune mobilnosti mišića. Istovremeno, uz sportsku masažu trebalo bi primjenjivati i vježbe pasivnog istezanja mišića, vodeći računa o tome da se iste rade do granice boli.
Sportska masaža kao dio terapije kod ozljede mišića
najčešće se primjenjuje kod profesionalnih sportaša, kod kojih su ozljede i sindromi prenaprezanja u svakodnevnoj praksi i dio su aktivnosti u sklopu svakodnevnih treninga. No, ozljede mišića mogu se dogoditi i rekreativcima, koji zbog prirode posla ili načina života mogu podleći istim. Ukoliko ste se prepoznali u nekim od gore navedenih slučajeva, prilikom slijedećeg naručivanja za tretman masaže, potvrdite prilikom rezervacije vašeg termina da je tip masaže koji želite: “sportska”.
Testiranje raspona kretanja i snage mišića
Kod specifičnih ozljeda, terapeut vas može zamoliti za par testova: jednostavni pokreti koje ćete morati izvesti pokazati će raspon kretanja određenog mišića, njegova angažiranost u pokretu, čime će se utvrditi i snaga mišića koji okružuju ozlijeđeni mišić.
Što očekivati prilikom odlaska na tretman sportske masaže
Važno je prvenstveno napomenuti da svaki klijent dolazi sa svojim problemom, iz različitih razloga odlučuje se za tretman sportske masaže i stoga je indivudualni pristup temelj na kojem se određuje cilj terapije. Terapeut će promatranjem, testiranjem mišića, te razgovorom s klijentom utvrditi uzrok problema i način terapije kojom će sportska masaža ubrzati proces saniranja ozljede. Najčešće će masažni terapeut nakon ispunjenog upitnika preporučiti specijalistički pregled prije samog tretmana, budući da se detaljnom analizom povijesti bolesti/ozljede može utvrditi učinkovitije saniranje iste, a samim tim sportska masaža postaje dio preporučene fizikalne terapije i ima pozitivan učinak na ubrzan proces rehabilitacije. Kada konačno, po liječničkoj preporuci, započne sam tretman sportske masaže, tretiranje bolnog mjesta može prvenstveno olakšati bolno stanje, omogućiti bolju prokrvljenost tkiva, a time i njegovu bržu regeneraciju. Daljnim tretmanima, utvrđuje se eventualan disbalans skeletno mišićnog tkiva i otkrivaju mogući uzroci ozljede.
Kristina Bogdanić,
masažni & Thai yoga terapeut
4 Comments on “Sportska masaža kao dio terapije kod ozljede mišića-1.dio”
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.
Umorni, zgrčeni, otvrdnuti mišići – tretiranje udarnim valom » Rehabilitacija Nova
29 travnja, 2013 at 13:14[…] pravilu da bi se isključila mišićna ozljeda napravi se ultrazvučna pretraga. Ako nema tragova hematoma ili separacije mišićnih struktura, […]
Sportska masaža kao dio terapije kod ozljede mišića 2.dio » Rehabilitacija Nova
3 svibnja, 2013 at 15:11[…] se sportska masaža ne […]
Ruptura mišića koji okružuju koljeni zglob » Rehabilitacija Nova
15 svibnja, 2013 at 11:50[…] odmor, sportska aktivnost je odmah […]
Dubinska masaža tkiva » Rehabilitacija Nova
6 prosinca, 2013 at 14:14[…] vode, kako bi se tijelu pomoglo u eliminaciji svih štetnih tvari i toksina koji se nakon svakog tretmana masaže eliminiraju iz tijela. Ukoliko bolnost nastupi dan nakon tretmana, to je samo znak da je tijelo […]