Ručna limfna drenaža

Ručnu limfnu drenažu (RLD) kao tehniku koja uspostavlja ravnotežu između tekućina u organizmu prvobitno je razvio danski bračni par, Emil i Estrid Vodder (1936.), a od tad postaje jedno od glavnih oruđa u smislu tretiranja limfedema.
Tehnika
Sama tehnika temelji se na iskustvu masažne tehnike koje su razvili tokom godina radeći u Francuskoj gdje su vidjeli mnoge pacijente s povećanim limfnim čvorovima u vratnom području. Određenim stimulirajućim pokretima u željenim smjerovima na zahvaćenom području uspjeli su poboljšati stanje tih pacijenata.
Efekti RLD-a:
1) autonomni živčani sustav – dovodi do smanjenja stresa, stanja relaksacije
2) senzorni putevi refleksa boli – smanjenje boli
3) imunosni sustav – tekućina u tkivima se drenažom dovodi do limfnih čvorova gdje, inače opasne tvari, postaju bezopasne za organizam
4) limfni sustav – uklanja se višak vode i proteina iz tkiva, detoksikacijski učinak, povećava se produkcija limfocita
Indikacije:
1) limfni zastoj
3) ožiljci
4) kozmetika
5) aktivacija parasimpatikusa
7) alergijske reakcije
Osnovne kretnje u RLD-u
Svaki tretman počinje i završava pokretima glađenja kojima se potpomaže pražnjenje površinskih vena. Uz to, postoje četiri osnovna pokreta:
1) stojeći kružni pokret koji se izvodi pomicanjem kože u smjeru toka limfe,
2) pokret pumpanja iz ručnog zgloba kod kojeg je bitno da su dlan i prsti pripijeni uz tkivo kako bi se pokret izvodio zajedno sa tkivom, odnosno dubinski,
3) pokret davanja,
4) zaokretni pokret.
Točan redoslijed je propisan za svaki segment tijela, a pritisak prilikom izvođenja treba biti dovoljno čvrst da ne kliže preko kože, a opet dovoljno lagan da se ne osjeća ništa ispod kože.
Saša Dragičević,
bacc. physioth i
sportski trener