Giht

ULOZI (latinski-Arthritis urica, njemački Gicht, engleski Gout) je reumatska bolest zglobova, rjeđe zglobnih ovojnica i okozglobnog tkiva kod koje zbog promjenjenog metabolizma purina i stvaranja viška mokračne kiseline (hipeuricemija HU) dolazi do ulaganja kristala natrijevog urata u leukocite al i zglobne hrskavice, ovojnice.
Češća je u muškaraca, izraženija u trećoj životnoj dobi.
U izrazitom povećanju mokračne kiselne u krvi-tzv. hipericemija viša od 403 umol/L ili 6,8mg/dL) koja može biti posljedica nasljeđene greške u metabolizmu, ali i povećene produkcije mokraćne kiseline (primarna HU), ili pak smanjenog izlučivanje mokraćne kiseline u bubrezima zbog bolesti (sekundarna HU-utjecaj nekih ljekova!) može doći do uloganja kristala natrijevog urata i okozglobne stukture (zato se bolest prikladno i naziva ulozi) pojave tzv, tofusa na laktovima, vrškovima uški ali i hvatišima tetiva (tendinitis) pa i tetivnim ovojnicama (tenosinovitis). Dodatna komplikacija hipeuricemije je i stvaranja uratnih bubrežnih kamenaca, al i defromiteta zglobova. Rizik komplikacija raste većom koncentracijom mokraćne kiseline u krvi. Slabija topivost mokraćne kiseline pri temperaturama nižim od 37 C pospješuje taloženje u zglobove pa je i pothlađenje jedan od faktora rizika za nastanak akutnog uričnog artrtitisa. U prvoj fazi bolesti kada je izražena samo hiperuricemija (HU) ne javlja se a bol. U akutnoj fazi bolest je najčešća na korijenskom zglobu palca stopala – grčki se zato i naziva podagra. Uz jaku bol izraženo je crvenilo, otok, toplina zgloba i znatno otežana funkcija.
Artritis (upala zgloba) rjeđe zahvaća male zglobove šaka
žena, možda kao posljedica “ dodatnih “ kućanskih aktivnosti. Potom može doći do recidiva samo na jednom zglobu, koljena, ramena laktovi su znatno rjeđe mjesto prvog napada uloga. Drugi i treći napad uloga su češći u starijih osoba na zglobovima koji su već prije oštećeni bilo osteoartritisom ili traumom. Ponekad su u njih masovno odlažu kristali natrijevog urata, tzv tofi šaka ili pak uočeni na RTG slikama što je dodatni dijagnostički kriterij kroničnih uloga.
DIJAGNOSTIKA
Uz jaku akutnu bol (stopalo bolno kao da ste stali na kaktus), otok i crvenilo u nalazima krvi uz povišenu brzinu sedimentacije eritriocita (SE) mogu biti povišene vrijednosti i leukocita, ali snižene funkcije bubrega ( keratinin klirens manji od 80 umol /L, povišene konteracije mokračne kiseline u krvi i u RTG tzv. koštani tofi koji se karakretiziraju erozijama zglobne površine, ali za razliku od osteoartritisa i/ili reumatoidnog artitisa suženje zglobnog prostra je minimalno! Potpuna dijagnostika uloga verificira se tek punkcijom oboljelog zgloba i mikroskopskom analizom dobivenog sadržaja. U ulozima se pod tzv. polarizacijskim mikroskopom vide kristalčići natrijevog urata, koji mogu biti uklopljeni u leukocyte.
LIJEČENJE GIHTA
Kako se najčešće radi o nagloj i jakoj upalnoj reakciji na jednom zglobu, potrebno je djelovati odmah s jakim protuupalnim lijekovima. To su u Europi nesteroidni antireumatici (NSAR)-(indometacin najčešće lijek izbora u akutnim ulozima), diklofenak natrij, ketoprofen, naproxen, pirkoksikam ili novi COX 2 inhibitori (od 50 mg do 3x dnevno). Večernja se doza može zamijeniti čepićima, jer je i bol izrazita noću. U Americi se koristi i kolhicin, ali se zbog mogućeg predoziranja i štetnih učinaka kod nas još uvijek izbjegava.
Naravno, neophodno je oboljeli zglob poštediti opterećenja, a korisno je i lokalno hlađenje oblozima. U izrazito jakim bolima lokalno se daje injekcija glukokortikoida. U akutnom napadu uloga lijekovi koji snižavaju nivo mokraćne kiseline u krvi bilo smanjenjem produkcije (urikostatici – kod nas Alopurinol 100 do 400 mg) ili pak dodatnim pospješenjem izlučivanja urikozuricima (Benzbromaron 40 do 80 mg) nemaju smisla, mogu čak i pospješiti boli. Daju se tek nakon smirenja akutnog napada, a osobito su korisini u prevenciji stvaranja uratnih kamenaca i kroničnom uričnom artritisu uz izražene tofuse. U slučaju nepodošljivosti ova dva vrlo učinkovita lijeka (bilo u obliku kožne ili želučano-crijevne reakcije) najnoviji lijekovi – febuxostat U do 120 mg (ili Uloric do 80 mg) snižavaju hiperuricemiju. Naglašavam da ovi lijekovi nemaju protuupalno djelovanje, pa je uz njih potrebno uzimati i neki od nesteroidnih antireumatika, a iznimno sintetske glukokorikoide ili adrenokortilotrpin (ACTH).
Prije toga važno je imati podatke o funkciji bubrega (tzv. određivanje kreatinina i klirensa kreatinina koji ne bi smio biti manji od 60 umol/L). Poželjno je uz lijekove piti i više od 2 litre tekućine dnevno da bi se i na taj način “isplavio” višak mokraćne kiseline u krvi, ali i spriječilo stvaranje bubrežnih uratnih kamenaca. Nastojimo da te tekućine ne budu kisele (time utječu na smanjeno izlučivanje mokraćne kiseline kroz bubrege), da ne sadrže alkohol, kofein ili tein. Uzimanjem natrijevog bikarbonata (sode bikarbone) možemo zaluženjem tjelesnih tekućina također pospješiti izlučivanje viška mokraćne kiseline iz krvi. Vašem obiteljskom liječniku, ali i reumatologu u liječenju uloga bit će korisni podaci o mogućim drugim bolestima (tzv. komorbiditet), a osobito o lijekovima koje uzimate zbog drugih bolesti. U slučaju uzimanja antikoagulansa i/ili malih doza salicilata (prevencija tromboza) ili pak ciklosporina u transplantacijama zajedno s urokostaticima može doći do nepoželjnog burnog djelovanja urikostatika i /ili urikozurika. Ako bolest prijeđe u kroničnu fazu bit će neophodna češća kontrola nivoa mokraćne kiseline u krvi (najmanje 2 puta godišnje, kao i kontrola funkcije bubrega i jetre) i primjena lijekova koji pospješuju izlučivanje mokraćne kiseline.
DIJETALNE MJERE
Dijetalne mjere kojima se sprečava dodatno unošenje purina u visoku koncentarciju mokraćne kiseline u krvi nisu samo preduvjet u prevenciji novih tegoba zglobova (iz podagre – monaartritisa stopala bolest prelazi u poiliartritis), već i potpora u liječenju uloga. Dijeta je važna u prevenciji mogućih komplikacija hiperuricemije (najčešće oštećenja bubrega, krvnih žila – pospješenje ateroskleroze, oštećenja srčanog mišića). Preporuča se promjena životnih navika ne samo glede dijetalnih mjera i postupnog smanjenja tjelesne težine, već i načina života. Stresne situacije, radikalne dijete mršavljenja, alkoholizam (osobito pivopije!), neadekvatna obuća, pothlađenja, neprimjerena fizička aktivnost u rekreaciji mogu biti dodatni čimbenici nastanka i/ili pogoršanja uričkog artritisa.
FIZIKALNA TERAPIJA
FIZIKALNA TERAPIJA TIJEKOM AKUTNE FAZE ULOGA NIJE UČINKOVITA -POTREBNO JE MIROVANJE.
U kroničnoj fazi provodimo elektroanalgeziju, magnetoterapiju, vježbe prevencije deformitera i/ili kontraktura. Balneoterapija nema svrhe u liječenju gihta.
prim.dr.sci.Ladislav Krapac,
fizijatar reumatolog
2 Comments on “Giht”
Odgovori
Ukoliko želite ostaviti komentar, morate se prijaviti.
Plan i program fizioterapije kod različitih deformacija stopala – Rehabilitacija Nova
26 siječnja, 2016 at 10:40[…] • Upale kostiju, zglobova, tetiva, giht. […]
PROPRIOCEPCIJA – Rehabilitacija Nova
26 siječnja, 2016 at 14:00[…] mišića, tetiva, zglobova i ligamenata, i konačno zbog gubitka balansa zbog upale srednjeg uha, konzumacije alkohola […]